2006poklon3kroli
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Parada "Pokłon Trzech Króli"


6 stycznia 2007 roku Teatr "A" wraz z samorządem Miasta Gliwice zrealizował happening kończący świętowanie Bożego Narodzenia. Po "Kolażu Adwentowym" inaugurującym Miejską Szopkę, wigilijnej "Intronizacji Dzieciątka" zaproponowano trzecie z rzędu działanie teatralne, inspirowane tym razem uroczystością "Objawienia Pańskiego".

O godzinie 18.00 trzema ulicami ruszyła spod kościoła Wszystkich Świętych w Gliwicach wielka parada. W inspirowanych tradycyjnie Europą, Azją i Afryką pochodach wzięli udział aktorzy Teatru "A", chórzyści Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, perkusiści, żonglerzy, artyści "fire-show", muzycy z orkiestry dętej i tancerki brzucha. Na Rynku poszczególne grupy spotkały się z Trzema Mędrcami, formując ich barwne orszaki. Na koniec, przy śpiewanych wspólnie kolędach, złożono Nowonarodzonemu biblijne dary – złoto, kadzidło i mirrę.

Trzej Królowie to w tradycji chrześcijańskiej trzej Mędrcy ze Wschodu, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Biblia nie wymienia ich imion; w zachodnim chrześcijaństwie popularny jest pogląd, iż ich imiona to Kacper, Melchior i Baltazar.

Pamiątką tej historii jest liturgiczna uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywana też świętem Trzech Króli. Obchodzona jest 6 stycznia w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wyznaczała początek roku liturgicznego. W niektórych regionach Polski czas pomiędzy Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli był uważany za tak bardzo święty, że powstrzymywano się w tym czasie od ciężkich prac.

Święto Trzech Króli należy do pierwszych ustanowionych przez Kościół. W kościele wschodnim znane już w III wieku, natomiast w kościele obrządku zachodniego obchodzone od schyłku IV w. Kościół wschodni łączył uroczystość Trzech Króli z Bożym Narodzeniem, obchodzonym jednocześnie jako uroczystość Epifanii, natomiast w kościele rzymskim Trzech Króli jest świętem niezależnym od Bożego Narodzenia.

Opis pokłonu Trzech Króli znajduje się w Ewangelii św. Mateusza (Mt 2, 1-12). Ma swoją symbolikę: jest pokłonem i świata pogan, i ludzi w ogóle, przed Bogiem Wcielonym. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z magów jest Murzynem. Uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami, zaakcentowana jest poprzez samą nazwę święta i jego wysoką rangę w kościele.

Ewangeliczna historia Trzech Króli opowiada o trzech cudzoziemcach, którzy, wiedzeni gwiazdą, wyruszyli w drogę do Betlejem, które wyznaczyli jako miejsce narodzin na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1), aby złożyć pokłon narodzonemu Bogu. Po drodze wstąpili na dwór Heroda. Ten, usłyszawszy nowinę, w narodzonym upatrywał rywala. Mędrcy, odnalazłszy stajenkę betlejemską, ofiarowali Dzieciątku swoje dary, które należały wówczas do najcenniejszych: mirrę, kadzidło i złoto (kadzidło i mirra była wówczas w cenie złota, tę aromatyczną żywicę z rzadkich drzew palili w swoich pałacach jedynie najzamożniejsi). Otrzymawszy podczas snu wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, trzej pielgrzymi wyruszyli z powrotem do swych krajów inną drogą.

obsada

Teatr "A" oraz zaproszeni goście: min. ks. Kamil Grund, ks. Artur Pytel, ks. Robert Chudoba (Mędrcy), Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Zespół Indygo, Grupa Asocjacja (fireshow), Barbara i Katarzyna Chlipalskie (tancerki brzucha), Franciszek Jeschionek (saksofon), Łukasz Grund (perkusja), Dominika Płonka (flet), Jacek Dzwonowski (skrzypce).

video: Pokłon Trzech Króli, trailer (2007)

mpeg, 360x288 (19M)
XviD, 720x576 (36M)


Jeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---