warsztaty
aktualności     spektakle     inne     multimedia     o teatrze     kalendarium              english version


Warsztaty Teatralne


Warsztaty teatralne dla młodzieży uczącej się w Gliwicach prowadzone przez artystów Teatru A w 2016 r.

„Gdyby teatr nie łączył w sobie wszystkich sprzeczności świata, gdyby jednocześnie nie był sztuką linoskoka i magią kapłańską, trybunem agitacji politycznej i miejscem najbardziej od życia oderwanych upojeń i wzruszeń; gdyby z równym kunsztem nie odtwarzał szpetoty codziennej i patosu czynów heroicznych – nie byłby wart naszych zainteresowań i naszych poświęceń”
(Leon Schiller, W sztambuchu aktorki, 1936 r.)

Postulat wyjątkowego znaczenia i potrzeby wychowywania młodych ludzi do kultury (tej „kultury”, która mieni się bogactwem i różnorodnością aspektów) nie brzmi, być może szczególnie odkrywczo – i całe szczęście! Pośród wielu „dyscyplin” kulturalnych nie sposób pominąć teatru – bo jest autonomicznym medium wypowiedzi artystycznej, ale również, jak chce aktualny stan badań teatrologicznych i antropologicznych, bywa swoistą metaforą kondycji człowieka oraz modelu funkcjonowania społeczeństwa.

W tej perspektywie wprowadzanie młodego człowieka w język, stylistykę, literaturę, historię i konwencje teatralne (i to w trybie praktycznych zajęć teatralnych) to wyzwanie i „prawdziwa przygoda” edukacji artystycznej.

A jeśli dodać jeszcze: „czym skorupka za młodu...” - rolę wychowywania przez teatr, wychowywania do Teatru trudno lekce – ważyć... By „udźwignąć temat”, młody odbiorca owe uniwersalne, ważące treści powiniem otrzymać w ciekawej formie - korespondującej z jego wrażliwością i oczekiwaniami.

Prowadzony w 2016 r. projekt, skierowany jest do młodzieży uczącej się w Gliwicach (przede wszystkim szkoły gimnazjalne i licealne, choć nie wyklucza się udziału w przedsięwzięciu również studentów) i jest propozycją spędzenia w kreatywny, niebanalny sposób 12 wieczorów na zajęciach teatralnych prowadzonych przez Artystów, związanych z Teatrem „A” z Gliwic.

Owych 12-cie spotkań warsztatowych to okazja do zdobycia podstaw wiedzy o teatrze, na bazie której młodzi ludzie podejmują artystyczne wyzwania, ucząc się kreatywności, współpracy w grupie rówieśników, a docelowo w wewnętrznym pokazie pracy prezentują sobie nawzajem efekt kilkumiesięcznych warsztatów.

Szczegóły dotyczące warsztatów na plakacie.

Z założenia proponowane zajęcia prowadzone są nieodpłatnie.

Projekt dofinansowany jest z budżetu Miasta Gliwice.

obsadaJeśli chcecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Teatru „A” z Gliwic – można to zrobić wpłacając pieniądze na konto Stowarzyszenia Kulturalnego Pro – Scenium z Gliwic (prawnie reprezentującego Teatr „A”), koniecznie z dopiskiem: „na cele statutowe”
Dane do przelewu: · Stowarzyszenie Kulturalne Pro - Scenium · Gliwice, ul. Olchowa 48; 44-100 Gliwice · Pekao BP S.A. II Oddział w Gliwicach : 

95 1020 2401 0000 0202 0277 4990
© theatre A, ul. Olchowa 48, 44-100 Gliwice, PL · e-mail: biuro@teatr-a.art.pl · tel: +48 693 394 158
współpraca menadżerska: Kinga Zych · e-mail: managementconcert@o2.pl · tel: +48 696 015 368
---